IT Vijesti

VIDI RSS

  • Solarni toranj stvara energiju danj...

    Istraživači s Jordanskog sveučilišta tehnologije i znanosti u suradnji s kolegama na Sveučilištu u Kataru, dizajnirali su solarni toranj s dvostrukim djelovanjem uzlaznog/silaznog strujanja (twin technology solar system - TTSS) koji može stvarati čistu energiju danju i noću u suhim pustinjskim područjima.

    TTSS funkcionira tako da zagrijava zrak na razini tla, a zatim koristi činjenicu da se vrući zrak diže u lijevak koji zrak diže u visoki toranj s turbinama u njemu. Zrak se grije pod velikim krovom koji prekriva ogromno područje za prikupljanje, a napravljen je od  poput staklenika dizajniranog da uhvati što više topline.

    S druge strane, toranj za hlađenje tjera zrak prema dolje kako bi pokrenuo drugu turbinu. U ovom dizajnu, to se postiže raspršivanjem fine vodene maglice u okolni zrak na vrhu tornja, čineći ga hladnijim i težim i šaljući ga prema dolje.

    Dizajn TTSS-a postavlja uzlazni toranj u sredinu i okružuje ga s 10 silaznih tornjeva koji se protežu izvana, tako da može raditi i u uzlaznom i u donjem načinu rada istovremeno.

    Istraživački tim  je modelirao koncept TTSS tornja visokog oko 200 m i promjera 13,6 m, s kolektorom promjera 250 m ispod njega.

    Promjer unutarnjeg rashladnog tornja je 10 m, ostavljajući prazninu od 1,8 m okolo. Ovaj jaz je podijeljen u 10 odvojenih tornjeva za silaznu struju, sa sustavima za raspršivanje vode na vrhu i turbinama na dnu. Za koncept je odabrana lokacija u blizini grada Rijada, jer su vruća, suha pustinjska područja idealna za ovakav dizajn.

    sc2

    U simulacijskom testiranju korištenjem lokalnih vremenskih podataka, tim je procijenio da bi takav sustav generirao ukupno oko 753 megavat-sati energije godišnje, s vanjskim silaznim tornjevima koji rade non-stop kako bi isporučili oko 400 MWh, a uzlazni toranj radeći učinkovitije pod vrelim suncem doprinoseći oko 350 MWh.

    Ove su brojke, prema istraživačkom timu, bile 2,14 puta veće od sličnih dizajna samo uzlaznog strujanja.

    Hoće li se i kada napraviti pravi toranj zasad je teško reći jer bi troškovi gradnje bili ogromni, a znanstvenici još nisu izradili ni studiju isplativosti u kojoj bi se moglo vidjeti koliko su troškovi u odnosu na količine dobivene energije, no već i ovo djeluje zanimljivo jer predstavlja još jedan originalni način dobivanja čiste energije iz obnovljivih izvora.

    Čitav znanstveni rad objavljen u časopisu Science Direct možete pronaći na ovoj poveznici.


  • Potkožni implantat liječi dijabet...

    Suradnja između istraživača sa Sveučilišta Cornell u New Yorku i Sveučilišta Alberta u Edmontonu, stvorila je novu tehniku ​​za liječenje dijabetesa tipa 1, implantiranje uređaja unutar džepića ispod kože koji može izlučivati ​​inzulin izbjegavajući pritom imunosupresiju koja obično sprječava liječenje bolesti.

    Kod dijabetesa tipa 1, tjelesni imunološki sustav uništava klastere stanica gušterače koje proizvode inzulin, poznate kao Langerhansovi otočići, uskraćujući tako tijelu način da uvede glukozu, tj. šećer, u stanice mišića i tkiva za stvaranje energije. Standardno liječenje bolesti je inzulinska terapija u obliku dnevnih injekcija ili inzulinskih pumpi. 

    U posljednjem desetljeću, Minglin Ma, profesor biološkog inženjerstva i inženjerstva okoliša na Fakultetu za poljoprivredu i prirodne znanosti (CALS) na Sveučilištu Cornell, pokušavao je razviti bolji način kontrole bolesti. Godine 2017. predstavio je uklonjivu polimernu nit koja sadrži tisuće stanica otočića, zaštićenih tankom hidrogelnom prevlakom, koja se može implantirati u pacijentov abdomen. Uređaj nazvan TRAFFIC (Thread-Reinforced Alginate Fiber For Islets enCapsulation), bio je strukturiran poput malenog mikroporoznog kaveza. Zatvoreni otočići mogli bi izlučivati ​​inzulin kao odgovor na smanjenu razinu šećera u krvi u tijelu, a istodobno bi primali stalan protok hranjivih tvari i kisika kako bi ostali zdravi.

    Njegov laboratorij stvorio je robusniju verziju 2021. koja se pokazala učinkovitom u kontroli šećera u krvi kod dijabetičkih miševa do šest mjeseci.

    Ti su projekti naveli Jamesa Shapira sa Sveučilišta Alberta u Edmontonu da stvori metodu za umetanje otočića u kanale točno ispod kože osobe, a zatim primijeni imunosupresiju kako bi ih zaštitio.

    Dobiveni novi sustav nazvan je SHEATH (Subcutaneous Host-Enabled Alginate Thread), a instalacija je proces u dva koraka. Prvo se pod kožu umetne niz najlonskih katetera, gdje ostaju četiri do šest tjedana, dovoljno dugo da se oko njih formiraju krvne žile. Kada se kateteri uklone, uređaji s otočićima, koji su dugi otprilike 10 centimetara, umeću se u džep prostora koji su stvorili kateteri, a okolni vaskularni sustav ostaje netaknut.

    Istraživači su radili s koautorima Ashimom Dattom, profesorom biološkog i ekološkog inženjerstva (CALS), čije je modeliranje pomoglo timu da shvati kako otočići u uređaju mogu primati hranjive tvari i kisik, i dr. Jamesom Flandersom, izvanrednim profesorom emeritusom na Fakultetu veterinarske medicine, koji je testirao postupak na modelima svinja.

    Iako ostaju dodatni izazovi za dugoročnu kliničku primjenu uređaja, Ma se nada da će buduće verzije moći trajati dvije do pet godina prije nego što ih bude potrebno zamijeniti.

    Zasad još nije poznato kada bi moglo započeti kliničko testiranje na ljudima.

    Istraživanje objavljeno u časopisu Nature možete pronaći na ovoj poveznici.


  • VIDEO: Što invalidi misle o PS5 Ac...

    Sony je objavio da je od 6. prosinca ove godine započeo prodaju PS5 Access kontrolera namijenjenog osobama s invaliditetom po cijeni od 89,99 eura.

    Kako bi proslavio lansiranje kontrolera, Sony je pozvao prijatelje iz zajednice osoba s invaliditetom da sa svima podijele svoja razmišljanja o tome koliko im znači Access kontroler, a videozapis o njihovim dojmovima i iskustvima možete pogledati ovdje.

    "Svaki aspekt Access kontrolera izrađen je u bliskoj suradnji sa stručnjacima, fokusirajući se na tri uobičajena izazova s ​​kojima se suočavaju igrači s invaliditetom: poteškoće u dugotrajnom držanju standardnog kontrolera, točno pritiskanje malih skupina gumba ili okidača ili optimalno pozicioniranje palca i prstiju.

    Access kontroler dizajniran je za rješavanje sva tri izazova kroz vrlo prilagodljivo iskustvo igranja, uključujući pažljivo odabran komplet od 19 zamjenjivih kapica za gumbe i 3 kapice za stickove u različitim oblicima i dizajnu. Igrači ih mogu slobodno prilagoditi svojoj osobnoj snazi, opsegu kretanja i fizičkim potrebama te stvoriti personalizirane konfiguracije kontrole kroz niz drugih značajki prilagodbe hardvera i softvera.

    Više informacija o Access kontroleru možete pronaći u službenom PlayStation blogu na ovoj poveznici.


PDF Ispis E-mail

Dobrodošli na stranice BORG-a!

 

Borg d.o.o. pruža usluge iz područja integracije i implementacije informacijskih tehnologija. Naš stručni tim ima znanje i iskustvo koje jamči uspješnu implementaciju Vaših projekata, u sklopu kojih radimo:

  •  Procjenu postojećeg stanja IT sustava i poslovnih aplikacija.
  •  Analizu infrastrukturnih potreba.
  •  Planiranje i vođenje projekata.
  •  Dizajn i implementaciju mreže.
  •  Analizu performansi i podešavanje novog sustava.
Po uspješno završenoj implementaciji projekta korisnik se kontinuirano prati kroz jamstvene servisne usluge i kroz ugovorene razine podrške IT sustavu. Neovisno o veličini tvrtke i kompleksnosti Informacijskog sustava potrebno je slijediti standardne procedure, odnosno poštivati pravila struke. Samo takav pristup jamči korisniku mogućnost implementacije novih tehnologija, te zaštitu prethodnih investicija u opremu i znanje uposlenih.
 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 
RocketTheme Joomla Templates