IT Vijesti

VIDI RSS

  • Qualcomm najavljuje Snapdragon X Pl...

    Qualcomm je u listopadu prošle godine predstavio svoj procesor za prijenosna računala Snapdragon X Elite, kojim želi nadmašiti M3 u Appleovim uređajima.

    Sada je tvrtka predstavila novi SoC procesor Snapdragon X Plus koji dolazi s 10 Oryon jezgri, što je manje od 12 jezgri koliko ih ima Snapdragon X Elite, ali Qualcomm tvrdi da Hexagon NPU nudi istih 45 TOPS performansi kao i snažniji čip.

    Qualcomm kaže da su performanse novog čipa donekle slične onima za Snapdragon X Elite te primjerice pobjeđuje Appleov M3 na višejezgrenom testu performansi za 10% u Geekbenchu ​​6.2.

    U radnom opterećenju s više threadova u Cinebenchu 2024, Qualcomm obećava do 28% brže performanse CPU-a pri istoj snazi ​​ili jednake performansama Intel Core Ultra 7 155H procesora uz 39% manju potrošnju energije.

    Za razliku od Snapdragon X Elite procesora koji dolazi u tri inačice, Snapdragon X Plus zasad ima samo jedan model X1P-64-100 koji diolazi s 42 MB ukupnog cashea, multithread frekvencijom od 3,4 GHz, dok mu Adreno GPU pruža 3,8 Teraflopsa, a Hexagon NPU 45 Topsa, dok je memorija LPDDR5x.  


  • Predstavljena aplikacija za mentori...

    Osim lansiranja nove aplikacije, treći po redu FERConnect, okupljanje alumna Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, obilježila je i proslava globalnog uspjeha FER-ovih robotičara. 

    Aplikacija, koju su predstavili predsjednik Alumni odbora Mladen Pejković, i članica Alumni odbora Zlatka Tečec Ribarić, ima za cilj potaknuti karijerni napredak diplomiranih FER-ovaca (alumna) te trenutnih studenata FER-a pružanjem individualnog mentorstva od strane iskusnih FER alumna, prenoseći ključna iskustva i znanja budućim nositeljima tehnološkog razvoja Hrvatske.

    Mladen Pejković FERConnect 23. 4. 2024.

    ''Pozivam kolegice i kolege da zajedno učinimo FER alumni program mentoringa uspješnim te da se prijave kao mentori ili mentiji. Posebice pozivam iskusne FER-ovce koji osjećaju da savjetom mogu pomoći mlađim generacijama na aktivno sudjelovanje. Prijava u aplikaciju je jednostavna te ju možete obaviti na web stranici FER-a'', istaknula je Tečec Ribarić.

    Uvjeti za prijavu dostupni su na poveznici https://www.fer.unizg.hr/alumni/mentoring.

    Okupljenima na FERConnectu predstavljeni su rezultati rada Zaklade FER Alumni u prikupljanju financijskih sredstava od ožujka ove godine.

    Igor Strejček, Mladen Pejković, FERConnect 23. 4. 2024

    Početni cilj od 20 tisuća eura ostvaren je neočekivano brzo; zahvaljujući korporativnim i privatnim donatorima, Zaklada je uspjela osigurati sredstva koja će omogućiti dodjeljivanje prvih stipendija studenticama i studentima FER-a slabijeg imovinskog stanja već tijekom ove godine. 

    Predstavljeno je i pobjedničko rješenje FER-ovih robotičara koji su na prestižnom međunarodnom natjecanju u robotici u Abu Dhabiju osvojili prvo mjesto.

    Pobjednički tim, sastavljen od stručnjaka iz Laboratorija za robotiku i inteligentne sustave upravljanja (LARICS) i Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LABUST), pod mentorstvom prof. Stjepana Bogdana i prof. Nikole Miškovića, predvođen dr. sc. Barbarom Arbanas Ferreira, ostvario je izvanredan uspjeh projektom koji uključuje suradnju bespilotnih letjelica i besposadnih brodova u obavljanju složenih zadataka, nadmašivši pritom globalne konkurente, uključujući timove s MIT-a i Lockheed Martinom.

    FERConnect 23. 4. 2024

    Detalje o ovom uspjehu prenijeli su članovi tima Barbara Arbanas Ferreira, Antun Ivanović, Luka Mandić i Matko Orsag.

    ''Izuzetno nam je drago da smo dobili priliku podijeliti i proslaviti naša postignuća s našom alumni zajednicom. Ova pobjeda nije malo postignuće i drago nam je da je prepoznato kao takvo. Nadamo se da smo našim predstavljanjem potaknuli na razmišljanje i nadahnuli te potencijalno otvorili nova vrata za suradnju jer su tehnološka rješenja razvijena tijekom MBZIRC natjecanja vrlo vrijedna i bila bi šteta ne nastaviti njihov razvoj'', naglasila je Arbanas Ferreira.


  • Kondenzatori s 2D nanomaterijalima

    U potrazi za učinkovitijim i održivijim energetskim rješenjima, istraživački tim s više sveučilišta postigao je značajnu prekretnicu u tehnologiji kondenzatora. Istraživači sa Sveučilišta u Houstonu, Sveučilišta Jackson State i Sveučilišta Howard razvili su novu vrstu fleksibilnog kondenzatora visoke gustoće energije.

    Iako je prototip uređaja veličine samo 2,5 x 2,5 cm, smanjene verzije ove revolucionarne inovacije mogle bi potencijalno revolucionirati sustave za pohranu energije u raznim industrijama, uključujući medicinu, zrakoplovstvo, električne automobile, potrošačku elektroniku i obranu.

    images_large_nn3c06249_0001

    U ovoj su studiji istraživači dizajnirali novu vrstu kondenzatora koristeći slojevite polimere s orijentiranim 2D nanopunilima. Maksimizirali su skladištenje energije rasporedivši te materijale u određene slojeve, stvarajući strukturu sličnu sendviču kako bi poboljšali performanse kondenzatora. Dobiveni sendvič je ultratanak, tanji od ljudske kose, a taj novi dizajn pokazao je poboljšane performanse s većom gustoćom energije i učinkovitošću od kondenzatora s nasumično umiješanim nanopunilima.

    images_large_nn3c06249_0007

    "Naš rad pokazuje razvoj kondenzatora visoke energije i velike gustoće snage blokirajući puteve električnog proboja u polimernim materijalima pomoću orijentiranih 2D nanopunila", rekao je Maninderjeet Singh, doktor  kemijskog inženjerstva i prvi autor rada. "Postigli smo ultra-visoku gustoću energije od približno 75 J/cm³, najveću zabilježenu za polimerni dielektrični kondenzator do danas."

    untitled-1-copy

    Istraživački tim upotrijebio je materijale kao što su slojeviti silikat tinjac i heksagonalni bor nitrid (hBN) te su opažena značajna poboljšanja dielektrične permitivnosti čak i s minimalnim volumnim udjelom (1%) nanopunila.

    Istraživači očekuju da će se ovi hibridni kondenzatori koristiti u širokom rasponu aplikacija u budućnosti i planiraju nastaviti raditi na proširenju mogućnosti pohrane energije razvojem kontinuiranih organsko-anorganskih sučelja u takvim nanokompozitima.

    Potencijalne primjene ovih kondenzatora visoke gustoće energije su brojne. Istraživači predviđaju da će se kondenzatori u konačnici koristiti u medicinskim uređajima poput srčanih stimulatora i defibrilatora, kao i u primjenama u elektronici, električnim vozilima, energetskim sustavima itd.

    Istraživanje objavljeno u časopisu ACS Nano možete pronaći na ovoj poveznici.


PDF Ispis E-mail

Dobrodošli na stranice BORG-a!

 

Borg d.o.o. pruža usluge iz područja integracije i implementacije informacijskih tehnologija. Naš stručni tim ima znanje i iskustvo koje jamči uspješnu implementaciju Vaših projekata, u sklopu kojih radimo:

  •  Procjenu postojećeg stanja IT sustava i poslovnih aplikacija.
  •  Analizu infrastrukturnih potreba.
  •  Planiranje i vođenje projekata.
  •  Dizajn i implementaciju mreže.
  •  Analizu performansi i podešavanje novog sustava.
Po uspješno završenoj implementaciji projekta korisnik se kontinuirano prati kroz jamstvene servisne usluge i kroz ugovorene razine podrške IT sustavu. Neovisno o veličini tvrtke i kompleksnosti Informacijskog sustava potrebno je slijediti standardne procedure, odnosno poštivati pravila struke. Samo takav pristup jamči korisniku mogućnost implementacije novih tehnologija, te zaštitu prethodnih investicija u opremu i znanje uposlenih.
 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 
RocketTheme Joomla Templates