IT Vijesti

VIDI RSS

  • VIDEO: Kućanski robot kojeg bismo ...

    Uvođenje robota u naše društvo započelo je u industrijskoj, vojnoj i istraživačkoj primjeni, no većini nas to apsolutno ništa ne znači, jer bismo svi voljeli da nam stigne u domove i postane naš osobni rob, kao što je to zamislio 1920. češki književnik Karol Čapek koji je stvorio pojam robot u svojoj utopijskoj drami R.U.R.

    U posljednjim desetljećima humanoidni roboti opće namjene postali su nam puno bliži, no još uvijek nismo vidjeli ništa što bi nas više oduševilo nego plašilo.

    Kineska tvrtka Astribot iz Shenzena, koja je nastala kao spinoff znanstvenih istraživanja na nekoliko kineskih sveučilišta i istraživačkog laboratorija mega korporacije Tencent, predstavila je Astrobot S-1 robota kojeg bi svatko od nas volio imati u svojoj kući.

    Autonomni robot koji koristi kombinaciju vrhunske mehanike i napredne umjetne inteligencije sa strojnim učenjem i računalnim vidom nije sličan ničemu što smo dosad vidjeli.

    Prema Astribotu, robot može izvoditi pokrete maksimalnom brzinom od 10 metara u sekundi, što je dovoljno brzo da izvuče stolnjak ispod hrpe vinskih čaša, a da one ne padnu na tlo, kao što možete vidjeti u ovom videu.

    Osim što je brz, S1 je  vrlo precizan u svojim zadaćama koje uključuju glačanje, otvaranje boca, točenje vina u dekanter, guljenje krastavaca, prevrtanje sendviča u tavi poput palačinke, pa sve do pisanja kaligrafije, a dobro uči i plesne pokrete gledajući ljude.

    U videu ne možemo vidjeti robotove noge pa pretpostavljamo da ima funkcionalan samo gornji dio tijela, no već i ovo je dovoljno impresivno da ga poželite zaposliti kao kućnog pomagača ili barmena u svojem kafiću.

    Kineska tvrtka kaže da ima dugoročni plan u razvoju i popularizaciji tehnologije AI robota, što znači da je ovo možda prvi korak u staroj Čapekovoj ideji o posjedovanju osobnog kućnog roba robota.


  • Veliki napredak u razvoju organskih...

    Tim istraživača predvođen profesorom Philipom CY Chowom s Odsjeka za strojarstvo Sveučilišta u Hong Kongu (HKU) napravio je značajan napredak u području organskih sučevih ćelija.

    Organske fotonaponske ćelije (OPV), koje koriste ekonomične i ekološki prihvatljive polimerne poluvodiče, imaju ogroman potencijal za proizvodnju održive i obnovljive energije. Međutim, zbog meke prirode polimera, postizanje OPV uređaja s visokom učinkovitošću i stabilnošću tijekom dugog rada bio je dugogodišnji istraživački izazov.

    Rad istraživačkog tima rasvijetlio je kako prevladati ovaj izazov. Tim je svoje istraživanje usredotočio na novu vrstu molekule nazvanu Y6, koja je, kada je polimerizirana, pokazala obećavajuće rezultate u omogućavanju učinkovitih i stabilnih OPV uređaja.

    Picture2

    Istražujući ultrabrzu dinamiku punjenja pomoću femtosekundnih laserskih impulsa, istraživači su prvi otkrili da kontrola stupnja agregacije polimeriziranih Y6 akceptora (Y6-PAs) igra ključnu ulogu u proizvodnji električne energije.

    Istraživački tim nadalje je otkrio da Y6-PAs pokazuju veću mješljivost s donorskim polimerom u usporedbi s malim molekularnim akceptorima istog tipa. Ova mješljivost omogućuje formiranje perkolacijske mreže nanorazmjera na sučelju heterospojnice, sprječavajući agregaciju Y6-PA.

    Ova perkolacija na nanorazini ne samo da povećava učinkovitost generiranja naboja, već i značajno poboljšava stabilnost morfologije mješavine polimera, smanjujući gubitak performansi uređaja tijekom vremena kada je izložen sunčevoj svjetlosti.

    Profesor Philip CY Chow izrazio je svoj entuzijazam, izjavivši: "Naše otkriće otvara nove mogućnosti za razvoj učinkovitih i stabilnih solarnih PV panela na bazi polimera, utirući put održivijim i održivijim rješenjima za solarnu energiju koja mogu biti neprimjetno integrirana u naše okruženje, uključujući zgrade, vozila, elektroničke proizvode pa čak i odjeću."

    Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Communications možete pronaći na ovoj poveznici.


  • Asteroid 2016 HO3 je fragment izba...

    Većina asteroida u blizini Zemlje potječe iz asteroidnog pojasa između orbita Marsa i Jupitera, no prema najnovijem istraživanju znanstvenika s američkog Sveučilišta u Arizoni jedan od njih je gotovo sigurno nekada bio dio našeg Mjeseca.

    Naime, znanstvenici su po prvi puta pratili asteroid 2016 HO3, poznat i kao Kamo'oalewa, do njegovog točnog mjesta nastanka i otkrilo da je vjerojatno izbačen iz kratera Giordano Bruno na suprotnoj strani Mjeseca prije nekoliko milijuna godina.

    Odabran kao cilj kineske misije Tianwen-2, Kamo'oalewa je u svemiru nekoliko milijuna godina kao jedan od nekoliko Zemljinih ko-orbitalnih asteroida, što znači da putuje oko Sunca na sličnoj orbiti kao i Zemlja. S promjerom između 48 i 58 metara a znanstvenici iz Arizone su po prvi puta objavili prikaz potencijalno opasnog asteroida blizu Zemlje koji ima podrijetlo iz određenog kratera na Mjesecu.

    Prethodno istraživanje koje je upućivalo na to da Kamo'oalewa vjerojatno potječe s Mjeseca uključivalo je njegov spektar refleksije, koji je kompatibilniji s mjesečevim materijalima nego s općom populacijom asteroida blizu Zemlje, i njegovu nisku orbitalnu brzinu u odnosu na Zemlju, što sugerira da je nastao blizu Zemlje. Međutim, znanstvenici do sada nisu uspjeli odrediti njegovu vjerojatnu točku porijekla.

    Kako bi rasvijetlili tajnu, istraživački tim upotrijebio je modeliranje utjecaja i dinamike. Tim je uključivao kolege sa Sveučilišta Tsinghua, UArizona, Sveučilišta Beihang u Pekingu, Sveučilišta British Columbia i Observatoire de la Côte d'Azur u Francuskoj.

    Prema simulacijama, bio bi potreban udarni element promjera najmanje 1 kilometar (0,6 milje) da lansira veliki fragment poput Kamo'oalewe izvan Mjesečeve gravitacijske sile. Prema modelu grupe, udar bi iskopao Kamo'oalewa duboko ispod površine Mjeseca, ostavljajući za sobom udarni krater veći od 10 do 20 kilometara u promjeru. Dodatno, krater bi morao biti mlađi od prosječnog životnog vijeka za objekte blizu Zemlje, koji se proteže između 10 i 100 milijuna godina, što je vrlo kratko i nedavno razdoblje u povijesti Sunčevog sustava.

    Dok je mjesečeva površina prožeta tisućama kratera od udara koji obuhvaćaju mjesečevu povijest dugu 4,5 milijardi godina, samo Giordano Bruno sa svojim promjerom od 14 milja i procijenjenom starošću od 4 milijuna godina odgovara broju u pogledu veličine i starosti, što ga čini najvjerojatnijim izvorom Kamo'oalewa.

    Ovo otkriće dolazi nakon dviju prethodnih studija koje je vodio Lunarni i planetarni laboratorij UArizona: 2021. Tim je dobio prve  dokaze koji sugeriraju da se Kamo'oalewa razlikuje od tipičnih asteroida blizu Zemlje i da je vjerojatno fragment Mjeseca. Drugi tim je tada zaključio da doista postoje  orbitalni putovi , iako rijetki, za fragmente lunarnog kratera da dosegnu neobičnu orbitu poput Kamo'oalewa.

    "Ovo je bilo iznenađenje i mnogi su bili skeptični da bi moglo doći s Mjeseca", rekao je koautor i profesor Lunarnog i planetarnog laboratorija Erik Asphaug . "Već 50 godina proučavamo kamenje koje su astronauti sakupili na površini Mjeseca, kao i stotine malih lunarnih meteorita koji su nasumično izbačeni udarima asteroida s cijelog Mjeseca koji su završili na Zemlji. Kamo'oalewa je nedostajuća karika koja povezuje to dvoje."

    Prema koautoru i profesoru planetarnih znanosti s UArizone Renu Malhotra, otkrića otvaraju izvor asteroida bliskih Zemlji koji do sada nije bio ozbiljno proučavan.

    "Testiranje novog modela podrijetla Kamo'oalewe iz specifičnog, mladog lunarnog kratera utire put za dobivanje temeljnog znanja o šteti koju udari asteroida mogu uzrokovati planetarnim tijelima", rekao je Malhotra. Drugim riječima, znanstvenicima pruža prirodni laboratorij za testiranje ideja o udarima asteroida i stjecanje bolje ideje o tome kakve bi mogle biti posljedice takvog događaja, ako ga čovječanstvo ikada doživi.

    Iako Kamo'oalewa dolazi s beživotnog planeta, pokazuje kako kamenje izbačeno s Marsa može nositi život, barem u načelu, navode znanstvenici aludirajući na još jedan mogući prijenos života između različitih svemirskih planeta i objekata.

    Nadolazeća misija Tianwen-2 ima za cilj vratiti uzorke iz Kamo'oalewe, potencijalno potvrđujući njegovo lunarno podrijetlo i obogaćujući naše razumijevanje dinamike lunarnog udara i učinaka vremenskih prilika u svemiru. Osim toga, očekuje se da će NASA-ina misija NEO Surveyor identificirati još pripadnika ove populacije bliske Zemlji koja potječe iz Mjeseca.

    Budući da Kamo'oalewa nije površinska stijena, već je izbačena iz mnogo većih dubina istraživači polažu velike nade u uzorak Kamo'oalewa koji bi Tianwen-2 trebao donijeti na Zemlju jer bi nam mogao otkriti neke nove detalje o tijelima u našem Sunčevom sustavu.


PDF Ispis E-mail

Dobrodošli na stranice BORG-a!

 

Borg d.o.o. pruža usluge iz područja integracije i implementacije informacijskih tehnologija. Naš stručni tim ima znanje i iskustvo koje jamči uspješnu implementaciju Vaših projekata, u sklopu kojih radimo:

  •  Procjenu postojećeg stanja IT sustava i poslovnih aplikacija.
  •  Analizu infrastrukturnih potreba.
  •  Planiranje i vođenje projekata.
  •  Dizajn i implementaciju mreže.
  •  Analizu performansi i podešavanje novog sustava.
Po uspješno završenoj implementaciji projekta korisnik se kontinuirano prati kroz jamstvene servisne usluge i kroz ugovorene razine podrške IT sustavu. Neovisno o veličini tvrtke i kompleksnosti Informacijskog sustava potrebno je slijediti standardne procedure, odnosno poštivati pravila struke. Samo takav pristup jamči korisniku mogućnost implementacije novih tehnologija, te zaštitu prethodnih investicija u opremu i znanje uposlenih.
 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 
RocketTheme Joomla Templates